Haberler & Güncellemeler

METAVERSE nedir? Siz ve markanız METAVERSE de nasıl yer alabilirsiniz?

Son günlerin en popüler kavramalarından biri #METAVERSE.  Birbirini ardına büyük şirketler ve markalar Metaverse iş birlikleri ve planlarını duyurmakta, peki Metaverse nedir?

Kısaca açıklamak gerekirse Metaverse, sizinle aynı fiziksel alanda olmayan diğer insanlarla bir araya gelip, ortak kolektif deneyimler yaşayabileceğimiz bir sanal ortam, dijital buluşma noktası.

Bu yeni dünya bizlere geleneksel internet kullanıcı deneyiminden farklı olarak, özelleştirilmiş deneyimler sunmakta.  #Virtual Reality #VR, #Agumented Reality #AR & #Mixed Reality #MR destekli teknolojiler ile klasik 2 boyutlu ortamlar yerine bizim de içinde özelleştirilmiş sanal karakterimiz,  #avatar ve kıyafetlerimiz ile yer alabileceğimiz sanal 3 boyutlu dünyalar sunmakta.

Metaverse  #Web3.0 desteği sayesin de tek taraflı, sadece içerik sunan değil, bizim de içeriklere katkıda bulunduğumuz. #NFT dijital ürünleri tasarlayıp, sahiplenebildiğimiz, #blockchain ve dijital #coin ödeme yöntemleriyle kendi dijital ekonomik altyapısına sahip, esnek ve büyüyen bir hub noktası.

Peki bu moda, hazır giyim, tekstil, tasarımcılar ve markalar için ne anlama gelmekte? Facebook, son günlerde isim değişikliğiyle Metaverse ‘e ne kadar stratejik baktığını ispatlayan ilk firmalardan biri gibi gözükse de bu yeni mecrayı stratejik görüp, yatırım yapan ilk ve tek firma değil.

Gucci, Burrbery, Nike gibi dünya devi markalar birbiri ardına NFT #3d dijital tasarım ve koleksiyonlarını duyurmakta ve bu yeni akım hız kesecek gibi de gözükmemekte.

#3d sanal kıyafet tasarımları, numune süreçlerini kısaltması, daha özgün tasarımlara olanak vermesi ve #sürdürebilirliğe (sustainable) katkısı sayesinde uzun süredir üretici ve markalar tarafından kullanılmaktaydı. Metaverse ile dijital 3d tasarımlar, online satıştan, oyunlara, sanal konser, 3d defile, sergi gibi interaktif kullanıcı deneyimi sunan yeni alanlara taşındı.

#Masterkey olarak birçok alanda ki öncülüğümüz gibi bu sürekli gelişen, evrimleşen yeni dijital mecra #Metaverse ‘de müşterilerimizin dijital dönüşüm yolculuklarına destek verip, rehberlik ediyoruz.