Haberler & Güncellemeler

Ege Üniversitesi ile CLO arasında “3 Boyutlu Moda Tasarım Programı” İş birliği Anlaşması Eylül 2021

Ege Üniversitesi köklü geçmişi ile Türkiye’de Hazır Giyim ve Tekstil sektörüne profesyonel insan kaynağı yetiştirmektedir. Ege Üniversitesi uluslararası platformlarda ve sektörde kabul görmüş CLO 3D yazılımını ders müfredatına ekleyerek öğrencilerini en son teknoloji ile buluşturup sektöre hazırlayacak.

CLO 3D Türkiye distribütörü Masterkey uluslararası iş ortakları ile Türkiye ve çevre ülkelerde Tekstil Sektörünün dijitalleşmesi ve yüksek teknoloji ile buluşması için uçtan uca çözüm üretmektedir. Masterkey Ege bölgesine İzmir irtibat ofisi ile hizmet vermekte olup, aynı zamanda Ege Giyim Sanayicileri Derneği | EGSD üyesidir. Masterkey bünyesinde bulunan “Virtual Fabric Lab” markası ile uluslararası standartlarda profesyonel kumaş sanallaştırma / dijitalleştirme hizmeti vermektedir.

Ege Üniversitesi Moda ve Tasarım Yüksek Okulu ile CLO Türkiye distribütörü Masterkey arasında “CLO 3D Eğitiminde iş birliği anlaşması” imzalandı.

Anlaşma detaylarından bahseden Prof. Dr. Hakan Atılgan, son teknoloji 3 boyutlu giyim tasarım yazılımı olan “CLO 3D Akademik Versiyon” programının Türkiye’deki tek yetkili temsilcisi Masterkey tarafından Ege Üniversitesinin kullanımına sunulacağını söyledi. Prof. Dr. Atılgan, “2 yıllık süre ile 15 eğitim lisansı üniversitemizin kullanımına sunulacak. Ayrıca eğitmenlerimiz de söz konusu programın kullanımı konusunda ilgili firma tarafından eğitime tabi tutulacak. Dünyanın en çok tercih edilen moda tasarımı yazılımlarından birini eğitim müfredatımıza kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Ege Üniversitesi Moda ve Tasarım Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ziynet ÖNDOĞAN “CLO yazılımının üniversitemize kazandırılması ile birlikte öğrencilerimizin öğrenme deneyimlerini geliştirmek amacıyla, lisans ve lisansüstü programlarımızda 3D teknolojinin kullanımını teşvik ederek yazılımı öğrencilerimize ders olarak okutacağız, üç boyutlu teknolojilerde en yeni tasarım ve hazır giyim üretimi çözümleri konusunda teorik ve uygulamalı eğitimlerle öğrencilerimizin kariyerlerinde öne çıkmalarını destekleyeceğiz. Böylesine faydalı bir teknolojinin akademisyenlerimize ve öğrencilerimize kazandırılması adına Masterkey yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.

Masterkey Genel Müdürü Kerem Kadiroğlu Türkiye’de Tekstil sektörünün en güçlü olduğu bu bölgesinde Ege Üniversitesi ile yapılan iş birliğinin sektörün dijital dönüşümünü hızlandıracağını ve Clo3d bilerek mezun olacak öğrencilerin sektörde ciddi bir talebe karşılık vereceğine inandığını belirtti.

CLO 3D moda ve hazır giyim sektöründe gerçekçi tasarımlar yapılmasını sağlayan 3 boyutlu sanal moda tasarım yazılımıdır. Kumaşın döküm, esneme, kırışma gibi fiziksel karakteristik özelliklerini %95 gerçekçiliğe yakın olarak yansıtır. Patentli 3D fizik motoru sayesinde kumaş ve kalıp kaynaklı hatalar minimize edilmekte, gereksiz üretilen prototip ve imalat numune sayısı azaltılabilmektedir. Böylece, üreticiler hem kumaş maliyetlerinde hem de tasarım ekip maliyetlerinde tasarruf sağlamaktadırlar. Clo3D ; Avrupa, Amerika ve Uzakdoğu’da birçok seçkin üniversite ve akademik kurum ile eğitim çalışmaları ve ortak çalışmalarını devam ettirmektedir.

 

https://ege.edu.tr/

www.masterkey.com.tr

www.clo3d.com