Haberler & Güncellemeler

CLO3D NİN EĞİTİMDEKİ YERİ

Masterkey Virtual Fashion Akademi CLO3D eğitim programında, katılımcılara programlarının özelliklerini kullanabilme, dijital ortamda 3D moda tasarımı çalışmaları hazırlama, CLO3D programını kullanarak kalıp ve teknik çalışmaları yapabilme, varyantlar oluşturarak tasarımı için farklı alternatifler hazırlayabilme, animasyon işlemlerini kullanarak sanal defile oluşturabilme, kendi tasarımlarından oluşan sunumlar yapabilme bilgi ve becerisi kazandırabilmektedir. CLO3D Sanal simülasyonlar, kişisel kullanımdan profesyonel tasarımlara kadar tasarım ve pazarlamanın bir parçası haline geldi ve büyük ölçüde sanal gerçeklik sağlıyor. Hızla gelişen teknoloji ile günümüzde özellikle tekstil proseslerinde çok daha fazla ilgi görmektedir. 3D sanal giysi simülasyonu, tekstil üreticilerine ve moda tasarımcılarına ürün geliştirme, giysilerin özelleştirilmesi ve kariyere giriş hızı açısından avantajlar sağlıyor. Dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen hazır giyim ve tekstil firmaları tarafından yaygın olarak tercih edilen CLO 3D yazılımı ile tasarımcılar kariyerlerine üç boyutu ekleyerek kariyerlerine farklı bir yön verecektir. CLO 3D Türkiye Prime Reselleri olan Masterkey’in bünyesinde Türkiye’nin ilk üç boyutlu moda tasarım programı Masterkey Virtual Fashion Akademisi kariyerde çok büyük bir faktörü olmaktadır.

Masterkey CLO 3D  tekstil firmalarının Tasarımcılarına hayal ettikleri tasarımları sanal ve gerçekçi modeller üzerinden sınırsızca uygulama ve sanal podyumlarda müşterilerine sunum olanağı sağlayarak Tekstil ve Hazır Giyim sektörüne direkt katma değerli teknoloji hizmeti vermektedir.

CLO3D, Adobe Photoshop ve Illustrator programlarının özelliklerini kullanabilme, dijital ortamda 3D moda tasarımı çalışmaları hazırlama, CLO3D programını kullanarak kalıp ve teknik çalışmaları yapabilme, varyantlar oluşturarak tasarımı için farklı alternatifler hazırlayabilme, animasyon işlemlerini kullanarak sanal defile oluşturabilme, kendi tasarımlarından oluşan sunumlar yapabilme bilgi ve becerisi kazandırılır. Yine mesleğin gerektirdiği yeterlikleri kazanan bireyler hazır giyim sektöründe; tasarım ofislerinde, hazır giyim işletmeleri, modaevi-butikler, kendi iş yeri vb. yerlerde çalışma imkanı sunmaktadır. Tekstil ve Hazır Giyim sektöründe özellikle numune maliyetlerinin yüksek olması ve klasik eski yöntemlerin numune sürecinde oluşturduğu işçilik, zaman kaybı, çevreye verdiği zarar ve kumaş israfı nedeni ile tekstil firmalarını 3D tasarım yazılımlarına yönlendirdi. Klasik yöntemlerle sınırlı sayıda yapılan numuneler, 3D yazılımlar ile minimum zaman ve maliyetle sınırsız sayıda tasarlanabilmektedir. Buna ürün geliştirme, kalıp yapımı, tasarım, terzilik ve kullanıcı deneyimi dahildir. Stilistlik ve Modelistlik temel eğitimi almış tüm profesyoneller tarafından çok kısa zamanda kolay ve hızlı öğrenilebilen CLO 3D sayesinde  tasarımcılar geleceğin mesleği olan 3D Moda Tasarımcısı unvanına sahip olarak kariyerlerine devam edebilecekler. Masterkey  CLO3D kariyerindeki moda üretimine bağlı çevre üzerindeki olumsuz etkiyi azaltırken, markaların marjlarını artırmalarına, pazara sunma sürelerini kısaltmalarına ve tüketiciye daha yakın çalışmalarına tüm kullanım boyunca  yardımcı olmaktır. Bunun yanı sıra sektörde zamanla Moda Tasarımcısı Değil “3D Moda Tasarımcısı” olarak adlandırılmaya ön ayak olmaktadır.