Haberler & Güncellemeler

CLO vs Marvelous Designer

CLO - 3D Moda Tasarım CAD Yazılımı - Moda, Hazır Giyim, Konfeksiyon, Kıyafet sektörlerinde

Clo3d ve Marvelous Designer arasındaki farklar nelerdir? Clo3d ve Marvelous Designer kullanım alanları nelerdir? Clo3d ve Marvelous Designer aynı programlar mıdır? Clo3d or Marvelous Designer? Clo3d vs Marvelous Designer? Clo ve Marvelous Designer aynı program mı? Marvelous Designer ne için kullanılır? Clo 3d ne için kullanılır? Clo3d ve Marvelous Designer karşılaştırmalı farklarını nasıl öğrenebilirim? Clo3d ve Marvelous Designer programlarından hangisini öğrenmeliyim?

Clo3d ve Marvelous Designer programları aynı firmaya ait, kardeş programlardır. Bu yüzden, temel arayüzleri ve çalışma prensipleri arasında benzerlikler bulunmaktadır.

Aralarındaki en temel fark; Clo3d programı Moda, Hazır Giyim ve Konfeksiyon endüstrisi alanında özelleştirilmişken, Marvelous Designer CG sektörü, 3d film, çizgifilm ve oyun sektörlerine yönelik olarak piyasaya sürülmüştür. Böylelikle iki program da kendi alanında ilerlerken, yıllar içerisinde daha da belirginleşen farklılıklar oluşmuştur.

Clo3d programı en baştan itibaren Moda, Hazır Giyim ve Konfeksiyon sektöründe üretici firma ve markalara uçtan uca hizmet vermek için geliştirilmiş versiyon olarak, üretim süreçlerinde teknik kalıptan, ürün geliştirme ve tasarıma, gerçekçi kumaş kullanımı ile fit kontrolüne ve gerçekçi görselleştirmeye , serileme ve pastaldan maliyet hesaplarına her türlü desteği sağlamayı amaçlar.

Kalıp Cad programları ile uyumlu çalışır. Böylece firmalar, numune süreçlerinde gerçek ölçülü kalıplarını, doğru beden ölçülerindeki 3d modellere giydirirler ve gerçeğe uygun kumaş dökümleri, yüzeyleri ve gerçek aksesuar görüntüleri kullanarak en ufak detayına kadar 3d numunelerini oluşturabilirler. Oluşturulan 3d dijital numuneler üzerinde, farklı tasarımlar uygulayabilir, renk varyantları verebilir,  genel maliyetleri hesaplayabilir, ayrıca teknik föylerini çıktı alabilirler.

En önemli farklardan biri Render denilen fotoğraflama yöntemi ile; 3d numune sanal bir stüdyo ortamında gerçekçi görünümle pozlanır ve hem müşterilerle hem de her türlü sosyal mecrada paylaşmaya hazır hale getirilir. Böylece hem teknik alanda firmalara sunduğu olanaklarla; üretim süreçlerini hızlandırarak, maliyetleri düşürdüğü gibi, hem de görsel alanda başka bir 3d program kullanmanıza gerek kalmadan muhteşem sonuçlar ortaya çıkararak tasarım süreçlerini zenginleştirir.

Clo3d programı yıllar içinde sürekli daha iyiye doğru geliştirilen ve her versiyonda geliştirilmeye devam edilen bütün bu özellikleri sayesinde, sadece büyük üretici firmalar açısından değil, freelance tasarımcılar, modelistler, kendi firmasını kurmak isteyen girişimciler, konuya ilgi duyan digital tasarımcılar ve kreatif ajanslar için de çözüm sunmaktadır.

Marvelous Designer – 3D Animasyon CGI Artistler için Kıyafet Simulasyon yazılımı

Marvelous Designer programı ise, kalıp veya moda tasarım alanı ile profesyonel ilgisi olmayan, fakat CG, 3d film, çizgifilm ve oyun sektörlerinde çalışan 3d tasarımcılar için özelleştirilmiş bir versiyondur.

Aslında hem Clo3d nin hem Marvelous Designer’ın 3d tasarım sektörüne getirdikleri esas yenilik, öteki temel 3d programlarında oldukça zor bir işlem olan kumaş simülasyonu konusunda ortaya koydukları gerçekçi ve optimize çalışma prensibidir. Bu nedenle Marvelous Designer da dünyaca ünlü bir çok 3d film ve oyun tasarımcısının kumaş simulasyonu ve kıyafet konusunda başvurduğu oldukça popüler bir program olarak bilinmektedir.

Marvelous Designer 3dsMax, Maya, C4d gibi ana 3d programlarla tam bir uyum içerisinde çalışır. İnsan, hayvan veya karikatürize 3d karakterler üzerinde otomatik kıyafet kalıbı düzenleme gibi özellikleri de vardır. Ayrıca içerisinde 3d tasarımcıların, 3d yüzey kalitesini ve görselliğini arttırmak için ihtiyaç duydukları Retopology ve Zbrush benzeri 3d Brush gibi özellikler de bulunur.

Fakat Clo3d içinde bulunan üretime hazır düzenleme ve ileri seviye kalıp araçları,serileme, fit kontrolleri, ve özellikle Render motoru ve materyal gerçekçiliği gibi özellikler bulunmamaktadır.

Bu durumda, hangi programı öğrenmeliyim diye kendinize soruyorsanız, cevabının aslında çok basit olduğunu göreceksiniz. Daha önceden 3d tasarım geçmişi olan  3d temelli bir CG, film veya oyun tasarımcısı iseniz Marvelous Designer programını çalışma süreçleriniz içine katmak için eğitimlerimizden faydalanabilirsiniz.

Fakat Moda, Hazır Giyim ve Konfeksiyon sektöründe çalışıyorsanız veya 3d tasarım ile ilgili deneyiminiz bulunmuyorsa, sizi 3d dünyasına rahatça alıştıracak ve her türlü ihtiyacınıza cevap verecek şekilde kapsamlı özellikleri bulunan Clo3d programı sizin için tam biçilmiş kaftan.

Zaman kaybetmeden uzman kadromuz ile birebir Clo3d eğitimi almak veya Kurumsal Enterprise Clo 3d yazılım satinalma ve kurumsal Clo 3d eğitimleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.