Haberler & Güncellemeler

NEDEN LİSANSLI YAZILIM KULLANMALIYIZ

NEDEN LİSANSLI YAZILIM KULLANMALIYIZ

 

Her geçen gün 3d CAD’lerin tekstil ve hazır giyim sektöründe yaygınlığı artmakta. Clo3d tasarımcılar ve hazır giyim imalatçıları arasında yaygınlığı, kolay kullanımı & sunduğu tüm faydalar nedeniyle en öne çıkmakta. 

Karar vericiler 3d CAD seçimi yaparken tasarımdan, üretime birçok konuyu değerlendirirken en önemli kriterlerden biri, orijinal lisanslı yazılım kullanımı konusunu göz ardı edilebiliyor. Genelde kullanıcı ya da BT görevlisi tarafından yapılan bu masumane hatanın ciddi sonuçları olmakta

 

Virüsler, cryptolockerlar & güvenlik riskleri

Bedava peynir sadece fare kapanında olur sözünü duymayanınız yoktur. Herhalde bu sözün crack korsan yazılım kadar doğru olduğu başka bir alan yoktur. Crack, warez ve farklı yöntemler ile lisanssız kullanılan yazılımlar bilgisayarınızın ve şirketinizin tüm teknik altyapısını virüslere, crytptolockera (datalarının şifrelenip erişime kapatılması),  backdoor, hacker saldıranlarına karşı savunmasız hale getirir.

Crack/Korsan kullanımı yapısı gereği illegal bir işlem olduğu içinde olası bir zarar, felaket senaryosu sonrası karşınızda sorumlu tutabileceğiniz, hesap verecek bir muhatap da olmayacaktır.

 

Kurumsal destek ve müşteri hizmetleri

En ihtiyacınız olduğu anda teknik soru ve sorunlar nedeniyle işiniz yarım kalıp, durma noktasına gelebilir. Bu tarzda katma değeri yüksek yazılımlarda alacağınız destek yeri geldiğinden yazılımın kendisinin önüne geçecektir. Kurumsal müşteriler hangi sorunla karşılaşırlarsa karşılaşsınlar Masterkey Clo3d kurumsal teknik ekibinin zamanında ve aynı kalitede destek alacaklarını bilmenin güvencesi ve huzuruyla günlük çalışmalarını sürdürürler.

 

Akreditasyon ve itibar

Günümüzde itibar para ile satın alınamayacak, markalaşma ve kurumsallık deyince ilk akla gelen değerlerin başında gelmekte. Masterkey, tüm kurumsal müşterilerini sertifikalandırıp, resmi referansları arasına eklenmektedir. Ek olarak çalıştıkları markalar ile paylaşabilenleri tescilli sustainability / sürdürebilirlilik sertifikası vermektedir.

Belli aralıklarla global markalar yetkili yazılım sağlayıcılarından kurumsal CAD müşterilerinin listesini istemektedir. Sürdürebilirlik, yasaya uygunluk & orijinal yazılım kullanımı gibi hassas başlıklar sadece markaların kendi içinde değil, çalıştıkları iş ortakları, üreticilerinin de uymasını bekledikleri bir standart olarak görülmektedir.

Lisanslı yazılımı olmadığı halde 3d sanal numune paylaşımı yapan bir üretici itibar, marka güven kaybı, tedarik zincirinde alt seviyelere indirilme ya da çıkarılmaya kadar ciddi sonuçlar ile karşılaşabilir.

 

 

Hukuki sonuçlar ve ceza

Bilgisayar programları ile ilgili tüm fikri ve sınai haklar, ilgili mevzuat uyarınca, dünya genelinde hukuki koruma altına alınmıştır. İşletmelerin, bu programları, lisans hakkı satın alarak kullanmaları gerekmektedir. Ancak günümüzde, lisanssız yazılım kullanmanın hukuki ve cezai riskleri konusundaki farkındalığın yetersizliği işletmelerin, lisanssız, crack, warez, kopya yazılımlar kullanımına yönelmelerine yol açmaktadır.

İşletmelerde işveren ve yöneticiler çalışanlarının lisanssız yazılım kullanması halinde yasalar karşısında tam sorumludur. Burada sorumlu kimselerin lisanssız yazılımların kullanımı hakkında bilgi sahibi olup olmadıkları önem taşımayacaktır. Bu suçun işlenmemesi amacıyla gerekli denetimi yapıp önlemleri almayan işveren ve yönetici fiili kendileri işlemiş gibi sorumlu olacaktır.

Lisanssız yazılım kullanımı, işletme sahiplerini ve program kullanıcılarını, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda öngörülen hukuk ve ceza davaları ile karşılaşma riski doğurmaktadır.

Kanunun 66. ve devamı maddeleri uyarınca, maddi tazminat olarak lisans bedelinin 3 katı fazlasına kadar bedele hükmedilebilmektedir. Kanunun 71. ve devamı maddeleri uyarınca, suç olarak tanımlanan lisanssız yazılım kullanımı için, 1-5 yıl arası hapis veya adli para cezası öngörülmektedir. Bu nedenle, yasal düzenlemelerde öngörülen hukuki ve cezai risklerle karşılaşılmaması için, işletmenizde kullanılan bilgisayarlardaki tüm yazılım ve programların lisanslı olması, süresi biten lisansların yenilenmesi ve belirtilen risklerle karşılaşılmaması için gerekli tedbirlerin alınması son derece önemlidir.

Bir diğer önemli konuda ticari bir kurumda kişisel lisans kullanımı hakkındadır. Tüm ticari kuruluşlar yazılımın ticari versiyonun kullanmak zorundadır. Demo/Şahsi versiyon kullanımı kurumsal versiyonun yerine geçmez, hafifletici neden oluşturmaz, kaçak kullanım ile birebir aynı eş kapsamdadır.